Nauki korzeń gorzki: 5 trendów w kształceniu ustawicznym | Szkoła biznesu Laba
should_authorize_via_email
email.input_code tel.input_code
email.code_actual_for tel.code_actual_for
apply_exit_text
session_ended
to_homepage
Blog

Wyszukiwarka

Spis treści:

Nauki korzeń gorzki: 5 trendów w kształceniu ustawicznym

Jak podnoszą kompetencje pracownicy Google’a, Facebooka oraz Adidasa i co warto o tym wiedzieć.

5-trendow-ksztalcenie-cover-613e5a1988613404578618-min-64aff8953832d799761800.jpg

Według danych międzynarodowej agencji Global Market Insights światowy rynek edukacji online jest wart 190 miliardów dolarów. Zgodnie z prognozą kwota ta zwiększy się do 300 miliardów już w 2025 roku.

Na edukację wspieraną przez technologie cyfrowe decydują się pracownicy czołowych firm, takich jak Google, Facebook, Sony oraz Adidas. Opowiadamy o tym, jakie tendencje panują teraz w świecie współczesnej edukacji.

Lifelong learning – konieczność, a nie zachcianka

Wiedza to nowa waluta. Będąc prezydentem Stanów Zjednoczonych, Barak Obama poświęcał godzinę dziennie na czytanie, Elon Musk, dorastając, „połykał” po dwie książki dziennie, a Warren Buffett dedykował po 5 godzin każdego dnia na czytanie książek i prasy, co zaowocowało przeczytaniem ponad 500 stron tygodniowo. Najbardziej inteligentni na świecie ludzie znajdują czas na to, aby nieprzerwanie się dokształcać – i nawet napięte kalendarze nie są dla nich przeszkodą.

Jeśli koszt tworzenia dóbr konsumpcyjnych maleje, popyt na wiedzę oraz wykwalifikowanych pracowników rośnie. W niedalekiej przyszłości na rynku pracy będą wygrywać ci, którzy potrafią szybko zdobywać nowe umiejętności – tylko w Stanach Zjednoczonych automatyzacja zlikwiduje 73 miliony miejsc pracy. W Chinach liczba ta sięgnie 120 milionów, w Indiach – 236 milionów, w Japonii – 30 milionów oraz w Niemczech – 17 milionów.

Równolegle rozwój technologii prowadzi do powstania nowych zawodów, takich jak architekt AR, projektant smart-przestrzeni albo inżynier druku 3D. Już teraz za pojawienie się 33% miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych odpowiadają zawody, które jeszcze 25 lat temu nie istniały

Edukacja przyszłości: 5 trendów, które obserwujemy w programach edukacyjnych

#1. Experiential learning

Doświadczenie jako sposób uczenia się albo experiential learning to zanurzenie się w sytuacji i rozwiązywanie praktycznych problemów bez wcześniejszego opanowania teorii. Podstawową zasadą tego podejścia jest popychanie osoby w kierunku analizy i refleksji.

Psycholog David Kolb wyróżnia cztery elementy experiential learning:

 • bezpośrednie doświadczenie (concrete experience): aktywny udział w procesie;
 • obserwacje i refleksje (observation and reflection): analiza doświadczenia;
 • abstrakcyjna konceptualizacja (abstract conceptualization): wyciąganie wniosków i ocena tego, czego się dowiedzieli uczestnicy procesu;
 • aktywny udział i eksperymentowanie (testing in new situations): wdrażanie tego, czego się nauczyłeś, w praktyce.

Experiential learning jest najczęściej wykorzystywany w środowisku biznesowym: pracownicy rozwijają się poprzez coaching lub obserwację działań swoich współpracowników, a rozwiązywać problemy uczą się na szkoleniach i warsztatach.

Sieć biur podróży Coral Travel stworzyła interaktywny symulator online pt. „Walczymy z zastrzeżeniami”. W trakcie korzystania z niego pracownicy uczą się minimalizować liczbę zastrzeżeń klientów i mają okazję przećwiczyć różne scenariusze przebiegu rozmów. 

Symulator modeluje następującą sytuację: jesteś pracownikiem biura podróży i twoim zadaniem jest sprzedać wycieczki, odpowiadając na  najpopularniejsze zastrzeżenia: „Muszę pomyśleć”, „Coś za drogo to wychodzi”, „Jak będzie rabat, to biorę” itd. Można to zrobić, wybierając takie odpowiedzi wśród zaproponowanych przez symulator, które pomogą doprowadzić do zakupu. Wygraną przyniesie jeden poprawny ciąg odpowiedzi, które zaowocują sprzedażą.

#2. Technologie AR oraz VR

Piloci korzystają z symulatorów, aby nauczyć się sterować samolotami, a w sektorze energetycznym rozwiązania VR pozwalają pracownikom elektrowni jądrowych symulować okoliczności stopy reaktora i przygotowywać się do działania w sytuacjach awaryjnych. W medycynie rozwiązania VR pomagają z kolei rozwijać umiejętności chirurgów, co pozwala zmniejszyć liczbę błędów popełnianych w trakcie operacji o 50%. 

Technologie AR i VR są najczęściej wykorzystywane w dziedzinach szkoleń korporacyjnych, nauki, ochrony zdrowia oraz zakładach produkcyjnych – wszędzie tam, gdzie cena błędu jest szczególnie wysoka.

Medyczny start-up EchoPixel opracował technologię tomografii immersyjnej: urządzenie ultradźwiękowe, okulary 3D i specjalny wyświetlacz, które prezentują hologram 3D ciała pacjenta lub jego wybranego organu. System pomaga również symulować i opracowywać wszystkie interwencje medyczne.

Wspomniane technologie przydają się także w szkołach – dobrym tego przykładem jest projekt VR Science, który za pomocą smartfona i okularów VR pomaga zrozumieć różne twierdzenia geometryczne.

#3. Grywalizacja

Grywalizacja to korzystanie z mechanik znanych z gier (format, elementy rywalizacji, rankingi liderów, systemy wynagradzania i skale postępu) do zwiększenia poziomu zainteresowania oraz zaangażowania uczestników procesu.

Według badania Uniwersytetu Kolorado studenci, których nauka zawierała elementy grywalizacji, zdobywają lepsze oceny niż ci, których nauka opierała się na tradycyjnych schematach. 67% respondentów stwierdziło, że „zgrywalizowany” kurs motywuje ich jeszcze bardziej do nauki.

Duże firmy aktywnie korzystają z grywalizacji: w ramach programu Leadership Academy marka Deloitte korzysta z materiałów czołowych szkół biznesu, takich jak Harvard Business Publishing, IMD, Melbourne Business School oraz Stanford Graduate School of Business. Aby zwiększyć zaangażowanie pracowników, firma wprowadziła system punktów i certyfikatów, interaktywne elementy oraz format sieci społecznościowej. 

Na ekranie powitalnym studentów Leadership Academy widnieją aktualności dotyczące użytkowników, których ci śledzą, a studenci mogą wchodzić ze sobą w interakcje (podobno jak na Facebooku). Wskaźnik COR (Completion Rate – stopa ukończenia kursu) po wprowadzeniu elementów grywalizacji wzrósł o ponad 50%.

Co warto uwzględnić, wprowadzając elementy grywalizacji? Przede wszystkim dać uczestnikom możliwość popełniania błędów. To znaczy:

 • Daj uczestnikowi możliwość podjęcia kilku prób. Jeśli popełnił on błąd podczas swojej pierwszej próby, zapewnij mu jakościowy feedback. Wyjaśnij, jaki błąd był popełniony i jak go naprawić. Bardzo ważne jest, aby studenci mogli pozwolić sobie na błędy, dopóki nie osiągną swojego celu lub nie zdobędą pożądanych umiejętności.
 • Wprowadź system punktowy. Zapewnij przejrzystość procesu, pokazując, w jakim stopniu wyniki odpowiadają ustalonym celom. To także podniesie motywację uczestników.
 • Format gier można skutecznie stosować zarówno w aplikacjach na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych: teraz ze smartfonów korzysta ponad 3.5 miliarda osób – czyli półtora raza więcej niż 5 lat temu. Im dalej, tym częściej oglądamy webinary, słuchamy podcastów i nawet kończymy kursy, korzystając z urządzeń mobilnych.

#4. Technologie Artificial Intelligence (AI)

Według danych Global Market Insights w 2025 roku rynek sztucznej inteligencji będzie wart 180 miliardów dolarów. Największą zaletą stosowania technologii AI w dziedzinie edukacji jest personalizacja programów edukacyjnych.

Chiński start-up Yuanfudao, który oferuje szkolne kursy online ponad 200 milionom użytkowników, opracował algorytm pomocy z zadaniami domowymi. Bazuje on na technologii AI i po przeskanowaniu zadania, rozumie, na czym ono polega, oraz oferuje najbardziej pasujące rozwiązanie. 

Z potencjału AI i machine learning aktywnie korzystają twórcy aplikacji do nauki języków obcych Duolingo. Technologie pozwalają spersonalizować przebieg nauki, regularnie adaptując zajęcia pod tempo nauki każdego użytkownika. W tym pomaga baza danych zawierająca doświadczenie nauki ponad 500 miliona osób. Według badań Uniwersytetu Nowojorskiego 34 godziny zajęć w Duolingo dają tyle samo, co semestr nauki języka obcego na uniwersytecie. 

Oprócz tego w aplikacji jest również chatbot, za którego pośrednictwem użytkownicy mogą porozmawiać z kierowcą Rene, szefem kuchni Roberto lub sprzedawczynią Julią. Bohaterowie odpowiadają na wiadomości użytkowników dzięki technologii AI i potrafią to robić w 94 językach.

#5. Personalizowane ścieżki nauki

Ta metoda polega na stworzeniu indywidualnego programu nauki dla każdej osoby. Kursy są tworzone z uwzględnieniem umiejętności i zdolności każdego studenta. Takie podejście zapewnia:

 • personalizację procesu edukacji;
 • możliwość dostosowania tempa do swoich potrzeb;
 • możliwość monitorowania postępów;
 • możliwość spróbowania swoich sił i zdobycia nowych umiejętności w kilku dziedzinach.

Indywidualne podejście może być stosowane do wyboru dyscyplin, ich kolejności lub tempa nauki oraz systemu motywacji i metodologii prowadzenia zajęć. Przed startem kursu oceniany jest obecny poziom wiedzy i umiejętności, po ukończeniu każdego z modułów robi się to raz jeszcze. W zależności od postępów w nauce na każdym odcinku tej ścieżki program może być zmieniany.

Takie podejście jest najczęściej używane w szkoleniach korporacyjnych. W środowisku biznesowym umożliwia to zmniejszenie wydatków poprzez maksymalizację potencjału pracowników, zwiększenie efektywności pracy i polepszenie jej jakości.

Dla pracowników taki system szkoleniowy to możliwość wzniesienia swojej kariery na nowy poziom, zidentyfikowania swoich mocnych stron i rozwoju zawodowego. Dołączając do zespołu w roli księgowego, można zostać szefem działu marketingu – i to wszystko w jednej firmie, jeśli tylko pracodawca zauważy i pomoże zrealizować potencjał pracownika.
 

Chcesz otrzymać podsumowanie artykułów?

Jeden list z najlepszymi materiałami miesięcznie. Subskrybuj, aby niczego nie przegapić.
Dziękujemy za subskrypcję!