7 kultowych filmów o pieniądzach i ryzyku | Szkoła biznesu Laba
should_authorize_via_email
email.input_code tel.input_code
email.code_actual_for tel.code_actual_for
apply_exit_text
session_ended
to_homepage
Blog

Wyszukiwarka

Spis treści:

7 kultowych filmów o pieniądzach i ryzyku

Poznaj historie oparte na prawdziwych wydarzeniach i wieloletnim doświadczeniu przedsiębiorców oraz analityków finansowych.

blog-cover-7-filmow-finanse-61faf01a6e703107954647-min-64a42eb009a4f408875800.jpg

Inwestycje w jakąkolwiek branżę – IT, energetykę czy nieruchomości – to zawsze zarówno możliwość dobrego zarobku, jak i ryzyko poniesienia straty. Kiedy w 2005 roku główny ekonomista MFW Raghuram Rajan napisał raport Czy rozwój finansowy uczynił świat bardziej ryzykownym?, przewidział nadchodzący kryzys 2008 roku, bazując na alarmującym wzroście zysków największych banków inwestycyjnych na Wall Street.

Kiedy sektor finansowy nie jest regulowany przez państwo, łatwo doprowadzić do zapaści gospodarczej. A co za tym idzie? Spadek na giełdzie, wzrost bezrobocia, upadłość banków i bankructwo przedsiębiorstw.

Wybraliśmy 7 filmów o ryzyku finansowym, które pomagają zrozumieć, jak kształtują się relacje między graczami na rynku, co na niego wpływa, oraz na co warto zwrócić uwagę, zawierając transakcje i grając na giełdzie. To historie oparte na prawdziwych wydarzeniach i wieloletnim doświadczeniu przedsiębiorców oraz analityków finansowych.

Szwindel: Anatomia Kryzysu / Inside Job

IMDb: 8,2

To dokument o niedoskonałościach amerykańskiego systemu finansowego, które doprowadziły do światowego kryzysu gospodarczego w 2008 roku. Deregulacja amerykańskiej struktury bankowej sprawiła, że banki inwestycyjne zajmowały się praniem pieniędzy, fałszowały księgowość, oszukiwały klientów i przeprowadzały transakcje pieniędzy pochodzących ze sprzedaży narkotyków. Wisienką na torcie zostają kredyty hipoteczne typu subprime, których wskaźnik niewypłacalności nieustannie rośnie.

15 września 2008 roku jeden z największych banków na Wall Street – Lehman Brothers ogłosił upadłość. To samo spotkało wiele innych przodujących instytucji finansowych.

Powiązane kursy:

W produkcji wzięli udział Dominique Strauss-Kahn (dyrektor zarządzający MFW), Lee Hsien Loong (trzeci premier Singapuru), George Soros (amerykański biznesmen i inwestor), Gillian Tett (redaktorka naczelna „Financial Times”) oraz wiele innych. Każdy z ekspertów dzieli się swoimi wspomnieniami i analizuje, dlaczego stało się to, co się stało, oraz czy – i jak – mogliśmy tego uniknąć.

The Big Short

IMDb: 7,8

Ta historia cofa nas do tyłu – opisywane wydarzenia mają miejsce kilka lat przed kryzysem 2008 roku. Jednym z głównych bohaterów jest Michael Burry (Christian Bale) – założyciel funduszu hedgingowego Scion Capital, outsider i genialny analityk finansowy. W pewnym momencie Burry zaczyna zdawać sobie sprawę, że bańka mieszkaniowa – kredyty hipoteczne, otrzymane bez względu na niską zdolność kredytową i brak weryfikacji dochodów – pęknie za kilka lat i pociągnie za sobą duże banki, udzielające takich kredytów.

Burry postanawia na tym skorzystać i kupuje od banków swapy ryzyka kredytowego na kwotę 1,3 miliarda dolarów pod warunkiem, że otrzyma pełną kwotę po deprecjacji hipotecznych listów zastawnych. Przedstawiciele banków, pewni stabilności rynku nieruchomości, chętnie decydują się na taką transakcję. O tym dowiadują się trader Jared Vader, założyciel funduszu inwestycyjnego Mark Baum oraz dwóch młodych inwestorów Jamie i Charlie. Rozumieją, że domy – to długi, a nie aktywa, i wchodzą w grę.

 

Margin Call

IMDb: 7,1

Czas na kolejną produkcję przybliżającą temat kryzysu 2008 roku. Wydarzenia z filmu rozgrywają się na 24 godziny przed katastrofą finansową –  klimat światowego kryzysu możemy poczuć, będąc w murach największego banku na Wall Street, którego pierwowzorem był Lehman Brothers.

Szef działu zarządzania ryzykiem Eric Dale odkrywa, że ​​bank wpadł w hipoteczną pułapkę – i zostaje zwolniony z dnia na dzień. Menedżerowie banku spędzają bezsenną noc, decydując, czy sprzedać akcje firmy, aby zarobić, gdy bank upadnie.

 

Być jak Warren Buffett / Becoming Warren Buffett

IMDb: 7,6

O tym, jak inwestować pieniądze, podejmując minimalne ryzyko, więcej od innych wie Warren Buffett. Od 54 lat jeździ do pracy tą samą drogą – podróż trwa dokładnie 5 minut. Zawsze zgarnia jakieś jedzenie na McDrive, wyliczając uprzednio cenę śniadania i wahanie cen akcji na giełdzie. Uwielbia liczby oraz rywalizację, i dużo czyta.

Buffett opowiada o tym, jak podniósł kapitalizację spółki Berkshire Hathaway od zera do 421 miliardów dolarów – teraz korporacja obejmuje 6 miejsce w rankingu Fortune 500. Film również zawiera fragmenty wywiadu z Billem Gatesem, bliskim przyjacielem Buffetta.

 

Wall Street

IMDb: 7,4

Rok 1985, życie na Wall Street nie stoi w miejscu. Bud chce zostać profesjonalnym graczem na giełdzie – do tej pory z łatwością identyfikował firmy, które niebawem zawiodą i szybko sprzedawał ich akcje.

Gordon Gekko jest znany na Wall Street ze swojego zmysłu biznesowego – Bud stawia się w biurze swojego idola w dniu urodzin Gekko, aby osobiście życzyć mu wszystkiego najlepszego i zaproponować zakup akcji. Zdobyć zaufanie Gekko to nie lada wyzwanie – aby to zrobić, młody broker chętnie opowie mu wszystko, co wie. Nawet jeśli są to informacje poufne o liniach lotniczych Bluestar, dla których pracuje ojciec Buda.

 

Glengarry Glen Ross

IMDb: 7,7

Klasyka Hollywood z Alem Pacino i Alekiem Baldwinem o amerykańskich biznesmenach.

Pewnego dnia w biurze upadającej firmy handlującej nieruchomościami zjawia się energiczny i pewny siebie doradca Blake (Alec Baldwin). Wygłasza zjadliwe przemówienie na temat nieefektywności sprzedaży i ogłasza konkurs dla najbardziej niewydajnych pracowników. Ten, kto z sukcesem zamknie najwięcej starych niechodliwych zleceń, dostanie w nagrodę cadillaca. Ci, którzy nie zdobędą klientów, zostaną zwolnieni.

Agent Shelley Levene spędza bezsenną noc, szukając dobrego interesu. W tym samym czasie jego kolega Dave Moss postanawia wykraść z biura kontakty dobrych klientów i sprzedać je konkurencji.

 

Moneyball 

IMDb: 7,6

Film Bennetta Millera oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Billy Beane – manager klubu baseballowego Oakland Athletics – jest zdruzgotany porażką drużyny i wraz ze zbliżającym się odejściem jej gwiazd musi zebrać konkurencyjny zespół na kolejny rok, mając przy tym ograniczony budżet.

Aby wzmocnić pozycję klubu, Bean zatrudnia utalentowanego analityka Petera Branda. Razem z nim Beane opracowuje strategię opartą na matematyce, która polega na włączeniu do drużyny kilku mniej znanych i silnych baseballistów w niższej cenie zamiast jednego drogiego. Klub raz za razem przegrywa mecze. Jednak Bean trzyma się planu, mając nadzieję na zwrot z inwestycji w graczy, chociaż takie podejście może zrujnować jego reputację w świecie baseballu.

 

Chcesz otrzymać podsumowanie artykułów?

Jeden list z najlepszymi materiałami miesięcznie. Subskrybuj, aby niczego nie przegapić.
Dziękujemy za subskrypcję!