10 inspirujących filmów o biznesie, które warto obejrzeć | Szkoła biznesu Laba
should_authorize_via_email
email.input_code tel.input_code
email.code_actual_for tel.code_actual_for
apply_exit_text
session_ended
to_homepage
Blog

Wyszukiwarka

Spis treści:

10 inspirujących filmów o biznesie, które warto obejrzeć

Historie, które ukształtowały świat biznesu na srebrnym ekranie.

cover-10-filmow-o-biznesie-6452e677b7ddb838829320-min-646f41ab21e8a387325908.png

W dynamicznym i często bezlitosnym świecie biznesu historie o ambicji, innowacji i walce o władzę od dziesięcioleci przyciągają wyobraźnię widzów. Od branży finansowej o wysoką stawkę, przez sportową rywalizację, aż po gwałtowny rozwój gigantów technologicznych – te opowieści oferują cenny wgląd w wewnętrzne funkcjonowanie handlu i skomplikowane osobowości, które go kształtują. 

Przygotowaliśmy listę 10 najlepszych filmów o biznesie, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale także pozwalają spojrzeć na dylematy etyczne, osobiste poświęcenia i nieustanną pogoń za sukcesem, które definiują krajobraz współczesnego przedsiębiorstwa.

#1. Wall Street (1987)

Wyreżyserowany przez Olivera Stone'a „Wall Street” to wciągający dramat, który zagłębia się w  ryzykowny świat finansów w latach 80. Film opowiada historię ambitnego młodego maklera Buda Foxa i to, jak się odnajduje w moralnie dwuznacznym świecie Wall Street w pogoni za bogactwem i sukcesem. 

Pod opieką bezwzględnego i charyzmatycznego Gordona Gekko, w którego wcielił się zdobywca Oscara Michael Douglas, Fox poznaje tajniki insider tradingu i przejmowania firm. W miarę zagłębiania się w czasami okrutny świat biznesu Fox musi ostatecznie zdecydować między dążeniem do materialnych korzyści a osobistą uczciwością. „Wall Street” to studium korporacyjnej chciwości, ambicji i etycznych dylematów, przed którymi stają osoby pracujące w branży finansowej.

 

#2. The Social Network (2010)

„The Social Network” to dramat biograficzny wyreżyserowany przez Davida Finchera i napisany przez Aarona Sorkina, który opowiada o historii założenia Facebooka. Film skupia się na Marku Zuckerbergu, granym przez Jesse'ego Eisenberga, który, będąc studentem Harvardu, staje się CEO jednej z najbardziej wpływowych platform społecznościowych na świecie. 

Film opowiada o prawnych bataliach, rywalizacji i etycznych dylematach, wynikających na początku istnienia Facebooka, a także o cenie ambicji i dążenia do sukcesu. Ostre dialogi i wciągająca narracja czynią „The Social Network” fascynującym spojrzeniem na świat startupów technologicznych i wyzwań związanych z budowaniem globalnego imperium od podstaw.

 

#3. Glengarry Glen Ross (1992)

Oparty na nagrodzonej Pulitzerem sztuce Davida Mameta, „Glengarry Glen Ross” śledzi losy grupy zdesperowanych sprzedawców w chicagowskim biurze nieruchomości, którzy walczą o domknięcie transakcji i utrzymanie pracy w obliczu trudnego konkursu sprzedaży. 

W obsadzie filmu znalazły się takie gwiazdy jak Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Ed Harris i Kevin Spacey. Film opowiada o bezlitosnej rywalizacji i bezwzględnych taktykach stosowanych przez sprzedawców w ich dążeniu do sukcesu – a także przybliża kwestię etyki biznesu i ceny ambicji.

 

#4. Wilk z Wall Street (2013)

Wyreżyserowany przez Martina Scorsese i oparty na pamiętniku Jordana Belforta „Wilk z Wall Street” to mrocznie komediowa opowieść o ekscesach świata finansów w latach 90. Leonardo DiCaprio wciela się w postać Belforta, młodego maklera giełdowego, który szybko dochodzi do bogactwa i władzy dzięki pozbawionym skrupułów środkom, w tym oszustwom dotyczącym papierów wartościowych i praniu pieniędzy. 

W miarę jak sukces Belforta rośnie, rośnie też jego apetyt na luksus, rozpustę i ryzyko. „Wilk z Wall Street” to wnikliwe spojrzenie na ciemną stronę branży finansowej, eksplorujące ambicje, korupcję i konsekwencje nieetycznych wyborów.

 

#5. Moneyball (2011)

Oparty na bestsellerowej książce Michaela Lewisa, „Moneyball” to inspirujący dramat sportowy, który opowiada prawdziwą historię Billy'ego Beane'a, generalnego menedżera Oakland Athletics. W obliczu ograniczonego budżetu i konieczności konkurowania z bogatszymi drużynami baseballowymi Beane stosuje rewolucyjne podejście do budowania zespołu, wykorzystując analitykę danych, aby zidentyfikować niedocenianych graczy i zebrać konkurencyjny skład.

Z pomocą młodego statystyka, granego przez Jonah Hilla, Beane stosuje niekonwencjonalne metody, które zaprzeczają powszechnej wiedzy i zmieniają sposób, w jaki drużyny oceniają talenty. „Moneyball” to wciągająca opowieść o biznesie sportowym, sile innowacyjnego myślenia i znaczeniu kwestionowania status quo.

 

#6. The Big Short (2015)

„The Big Short” to adaptacja jeszcze jednej książki Michaela Lewisa – The Big Short: Inside the Doomsday Machine. To porywający dramat, który opowiada historię kryzysu finansowego z 2008 roku z perspektywy grupy outsiderów i sceptyków. Wśród nich – dr Michael Burry (Christian Bale), Mark Baum (Steve Carell), Jared Vennett (Ryan Gosling) i Ben Rickert (Brad Pitt), którzy przewidują zbliżający się upadek amerykańskiego rynku mieszkaniowego i stawiają przeciwko stabilności papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką. 

Poruszając się po labiryncie Wall Street, oni odkrywają powszechną korupcję, chciwość i niekompetencję, które przyczyniły się do kryzysu. Dzięki znakomitej obsadzie i inteligentnemu połączeniu humoru i dramatu „The Big Short” oferuje prowokujące do myślenia i przystępne badanie branży finansowej i konsekwencji niekontrolowanej spekulacji.

 

#7. Steve Jobs (2015)

„Steve Jobs” to jeszcze jeden dramat biograficzny na tej liście napisany przez Aarona Sorkina, który oferuje wyjątkowe spojrzenie na życie współzałożyciela firmy Apple. Film, z Michaelem Fassbenderem w roli tytułowej, zbudowany jest wokół trzech kluczowych dla marki Apple premier produktów – Macintosha w 1984 roku, NeXT Cube w 1988 roku i iMaca w 1998 roku. 

Poprzez te kluczowe wydarzenia film bada relacje Jobsa z kluczowymi postaciami, w tym – współzałożycielem Apple Steve'em Wozniakiem (Seth Rogen), szefową marketingu Joanną Hoffman (Kate Winslet) oraz byłym prezesem firmy Johnem Sculleyem (Jeff Daniels). „Steve Jobs” to wręcz intymny portret przedsiębiorcy-wizjonera, który zagłębia się w jego dążenie do perfekcji, złożoną osobowość oraz wpływ jego przywództwa zarówno na branżę technologiczną, jak i osoby mu najbliższe.

 

#8. Dom Gucci (2021)

„House of Gucci” Ridleya Scotta to fascynująca podróż w świat wysokiej mody i życie ikonicznej rodziny Gucci. Film oparty na prawdziwej historii morderstwa Maurizio Gucciego, w którego rolę wciela się Adam Driver, opowiada o zawiłych relacjach w rodzinie Gucci, walce o władzę i zdradach, które ostatecznie doprowadziły do jego zabójstwa. 

Lady Gaga wcieliła się w Patrizię Reggiani, byłą żonę Maurizia, której ambicje i chęć sprawowania kontroli odgrywają główną rolę w dramatycznych wydarzeniach. Film „Dom Gucci”, z udziałem wielu wybitnych aktorów, w tym Ala Pacino, Jareda Leto i Jeremy'ego Ironsa, to opowieść o nieokiełznanej ambicji, która rozwiewa rodzinne dziedzictwo i uruchamia lekkomyślną spiralę zdrady, dekadencji, zemsty, i w końcu – morderstwa.

 

#9. McImperium (2016)

„McImperium” opowiada historię Raya Kroca, ambitnego sprzedawcy, który przekształcił McDonald's z małego fast-foodu z San Bernardino w globalne imperium. Grany przez Michaela Keatona Kroc odkrywa innowacyjny model fast-foodu stworzony przez właścicieli, Richarda i Maurice'a McDonaldów, i dostrzega potencjał ogromnej ekspansji. 

W miarę tego, jak Kroc zmierza ku przejęciu kontroli nad firmą, fabuła zagłębia się w zawiłości etyki biznesu, franczyzy i pogoni za amerykańskim snem. To wnikliwe spojrzenie na powstanie jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek świata i bezwzględną determinację, która napędzała jej sukces.

 

#10. Przekręt w Enronie (2005)

Trzymający w napięciu dokument, który opowiada o wzroście i upadku Enronu, niegdyś siódmej co do wielkości korporacji w Stanach Zjednoczonych. Film oparty na bestsellerowej książce reporterów Fortune, Bethany McLean i Petera Elkinda, zagłębia się w wewnętrzne funkcjonowanie firmy, ujawniając nieuczciwe praktyki księgowe, korporacyjną chciwość i pychę, które doprowadziły do jej spektakularnego upadku w 2001 roku. 

Poprzez wywiady, materiały archiwalne i analizy ekspertów, dokument obnaża kulturę oszustwa i nieetycznego zachowania, która przenikała organizację, a także kluczowe postacie w nią zaangażowane, w tym dyrektora generalnego Jeffreya Skillinga, prezesa Kennetha Laya i dyrektora finansowego Andrew Fastowa. „Przekręt w Enronie” to przestroga przed niebezpieczeństwami związanymi z niekontrolowaną władzą korporacji oraz niszczącymi konsekwencjami finansowych nadużyć.

 

Chcesz otrzymać podsumowanie artykułów?

Jeden list z najlepszymi materiałami miesięcznie. Subskrybuj, aby niczego nie przegapić.
Dziękujemy za subskrypcję!
Powiązany kurs:
«Sales Director»
Biznes i zarządzanie
prowadzi Dawid Fabiś
9 października 14 listopada
Dawid Fabiś