Jak zorganizować swoje życie i pracę za pomocą metodologii GTD? | Szkoła biznesu Laba
should_authorize_via_email
email.input_code tel.input_code
email.code_actual_for tel.code_actual_for
apply_exit_text
session_ended
to_homepage
Blog

Wyszukiwarka

Spis treści:

Jak zorganizować swoje życie i pracę za pomocą metodologii GTD?

Poznaj sprawdzony sposób na lepszą organizację, zwiększoną efektywność i bezstresowe zarządzanie zadaniami.

cover-getting-things-done-6452eb1e46d74330910199-min-646f4167d41f3007480807.jpg

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie zarządzanie zadaniami i bycie zorganizowanym człowiekiem to spore wyzwanie. Ilość informacji i zobowiązań, którymi codziennie żonglujemy, może prowadzić do stresu, przytłoczenia i zmniejszenia wydajności. 

Aby sprostać tym wyzwaniom, David Allen opracował metodologię Getting Things Done (GTD) – potężny system zarządzania zadaniami, który ma na celu poprawę organizacji, koncentracji i efektywności. GTD opiera się na założeniu, że nasz mózg lepiej funkcjonuje, procesując informacje, a nie przechowując je. Allen uważa, że dzięki przeniesieniu naszych myśli, planów i zadań do zewnętrznego systemu zarządzania zadaniami możemy zwiększyć naszą zdolność do podejmowania decyzji i ustalania priorytetów. 

W naszym artykule przedstawiamy podstawy metodologii GTD, jej główne zasady oraz wskazówki, jak z powodzeniem wprowadzić GTD do codziennego życia i skuteczniej osiągać swoje cele.

Jak powstała metodologia GTD?

David Allen, twórca metodologii Getting Things Done (GTD), ma ponad 35 lat doświadczenia w doradztwie w zakresie produktywności. Zanim został znanym konsultantem, Allen wykonywał różne zawody, w tym magika, kelnera i trenera karate – te różnorodne doświadczenia przyczyniły się do zrozumienia przez niego złożoności i wyzwań, przed którymi stają ludzie w różnych branżach.

Inspiracja Davida Allena do stworzenia GTD wzięła się z jego własnych doświadczeń i obserwacji tego, jak ludzie zmagają się z zarządzaniem swoimi zadaniami i priorytetami. Zdał sobie sprawę, że większość ludzi jest przytłoczona samą ilością informacji i zadań, którymi muszą codziennie żonglować. To z kolei prowadzi to do stresu, wypalenia zawodowego i zmniejszenia wydajności.

Polecamy przeczytać:

7-sposobow-na-zmeczenie-small-preview-60172b42169bc292781560.jpg

Zaraz padnę: 7 sposobów na przezwyciężenie zmęczenia psychicznego

Czytaj

Allen zauważył, że ludzki mózg nie jest stworzony do funkcjonowania jako system przechowywania nieskończonych list rzeczy do zrobienia i zobowiązań. Bardzo dobrze jednak sobie radzi z przetwarzaniem informacji i generowaniem pomysłów – rozumiejąc to, opracował metodologię GTD, aby pomóc ludziom w przeniesieniu ich myśli do zewnętrznego systemu, którym można łatwo zarządzać i organizować.

System GTD został zaprojektowany tak, aby zapewnić jasne i praktyczne ramy dla organizacji zadań, ustalania priorytetów pracy i utrzymywania koncentracji. Od tego czasu zyskał on ogromną popularność i został przyjęty przez miliony ludzi na całym świecie, którzy doświadczyli przemian wynikających z przyjęcia podejścia GTD w życiu osobistym i zawodowym.

5 etapów zarządzania zadaniami według metodologii GTD

Metodologia GTD składa się z pięciu kroków, które mają na celu optymalizację produktywności, organizacji i koncentracji.

#1. Gromadzenie: zebranie wszystkich zadań i pomysłów w jednym miejscu

Pierwszym krokiem w procesie GTD jest zebranie wszystkich zadań, pomysłów i projektów poprzez zapisanie ich w jednym miejscu. Proces ten polega na zbieraniu informacji z różnych źródeł, takich jak e-maile, spotkania i rozmowy, oraz dodawaniu ich do systemu zarządzania zadaniami. Celem jest stworzenie wiarygodnego i kompleksowego spisu wszystkiego, co wymaga twojej uwagi, co pozwoli ci skoncentrować się na wykonywaniu, a nie na zapamiętywaniu zadań.

#2. Analiza: definiowanie i organizowanie zadań

Po uchwyceniu wszystkich zadań i pomysłów należy je określić, definiując wymagane działania i wyniki. Wiąże się to z rozbiciem złożonych zadań na mniejsze, możliwe do wykonania kroki i określeniem niezbędnych zasobów lub wkładu innych osób. Jeśli zadanie jest niewykonalne lub nie jest zgodne z twoimi celami, rozważ delegowanie lub przełożenie jego wykonania w czasie. Etap analizy jest kluczowy dla zapewnienia, że system zarządzania zadaniami pozostaje zorganizowany i skoncentrowany na priorytetach.

#3. Porządkowanie: kategoryzowanie zadań na podstawie kontekstu, priorytetu i czasu

Po przeanalizowaniu zadań musimy je uporządkować, kategoryzując na podstawie kontekstu, priorytetu i czasu potrzebnego na ich wykonaniu. Najczęściej to polega na przypisaniu zadaniom terminów, tagów bądź kategorii, co pomaga stworzyć uporządkowany i łatwy do nawigacji system.

#4. Refleksja: regularne przeglądanie i aktualizowanie systemu zarządzania zadaniami

Aby utrzymać skuteczność swojego systemu GTD, konieczne jest regularne przeglądanie i aktualizowanie go. Polega to na przeprowadzaniu przeglądów swoich projektów, zadań i priorytetów, aby upewnić się, że system pozostaje aktualny i dostosowany do twoich celów. Refleksja może odbywać się codziennie, co tydzień lub co miesiąc, w zależności od potrzeb i preferencji. Regularny przegląd pomaga zidentyfikować obszary wymagające poprawy, dostosować priorytety i utrzymać świadomość nadchodzących terminów i zobowiązań.

#5. Realizacja: skupienie się na odpowiednich zadaniach w odpowiednim czasie

Ostatnim etapem w ramach metodologii GTD jest zaangażowanie się w zadania poprzez skupienie się na najbardziej odpowiednich pozycjach we właściwym czasie. Pracując w zorganizowanym systemie zarządzania zadaniami, możesz śmiało zająć się zadaniami o wysokim priorytecie i robić stałe postępy w realizacji celów. Etap realizacji pozwala pracować wydajniej i skuteczniej, ponieważ nie jesteś już obciążony ani bałaganem umysłowym, ani niepewnością co do tego, nad czym pracować dalej.

Wdrażając przepływ pracy GTD do swojej codziennej rutyny, możesz poprawić swoją produktywność, organizację i koncentrację, co ostatecznie umożliwi ci skuteczniejsze osiąganie celów.

Narzędzia, które pomogą we wdrożeniu GTD

Włączenie zasad GTD do codziennej rutyny ułatwiają narzędzia do zarządzania zadaniami, które pomagają efektywniej rejestrować, organizować i angażować się w zadania. Narzędzi zgodnych z GTD jest mnóstwo – każde z nich ma swoje unikalne cechy i zalety. Oto kilka najpopularniejszych opcji:

#1. Todoist

Potężna aplikacja do zarządzania zadaniami, która pozwala z łatwością gromadzić i organizować zadania, a także ustalać ich priorytety. Todoist oferuje takie funkcje, jak tagi, filtry i powtarzające się terminy, dzięki czemu jest wszechstronnym wyborem do wdrażania GTD.

#2. Trello

Wizualne narzędzie do zarządzania projektami, które wykorzystuje tablice, listy i karty do organizowania zadań i projektów. Elastyczna struktura Trello ułatwia dostosowanie go do zasad GTD, umożliwiając tworzenie niestandardowych tablic dla różnych projektów i priorytetów.

#3. Evernote

Aplikacja do sporządzania notatek i organizacji, która umożliwia gromadzenie i przechowywanie informacji w różnych formatach, takich jak tekst, obrazy i dźwięk. Szerokie możliwości Evernote w zakresie tagowania i wyszukiwania sprawiają, że jest to doskonały wybór do wdrażania aspektów GTD związanych z przechwytywaniem i organizacją.

Polecamy przeczytać:

blog-small-preview-pm-tools-639125e732793018204822.png

6 narzędzi do skutecznego zarządzania projektami – nie tylko dla Project Managerów

Czytaj

Każde narzędzie do zarządzania zadaniami ma swoje unikalne cechy, ale podstawowe zasady GTD można stosować na różnych platformach. Oto kilka kroków, dzięki którym dostosujesz metodologię GTD do wybranego narzędzia:

 • Skonfiguruj system gromadzenia zadań i pomysłów – tak zwaną skrzynkę odbiorczą, w której będziesz zbierać wszystkie nowe pozycje przed ich analizą.
 • Stwórz strukturę do organizowania zadań w oparciu o kontekst, priorytet i czas, używając takich funkcji, jak tagi, kategorie lub tablice.
 • Opracuj rutynę regularnego przeglądu i aktualizacji systemu zarządzania zadaniami, aby zapewnić, że pozostaje on zgodny z twoimi celami i priorytetami.

Jedną z mocnych stron metodologii GTD jest jej elastyczność, która pozwala na dostosowanie workflow do konkretnych potrzeb i preferencji. Dostosowując swój system GTD, weź pod uwagę następujące kwestie:

 • Wybierz taki poziom szczegółowości organizacji zadań, który najlepiej odpowiada twojemu stylowi pracy. Niektórzy ludzie preferują wysoce ustrukturyzowany system z wieloma kategoriami i podkategoriami, podczas gdy inni czerpią najwięcej korzyści z prostszej konfiguracji.
 • Eksperymentuj z różnymi narzędziami i funkcjami, aby znaleźć kombinację, która działa najlepiej właśnie dla ciebie. Może to oznaczać wypróbowanie wielu aplikacji lub użycie kombinacji systemów cyfrowych i fizycznych.
 • Dostosuj swój workflow GTD, gdy zmienią się twoje potrzeby, cele bądź okoliczności. Regularnie oceniaj skuteczność swojego systemu i w razie potrzeby wprowadzaj modyfikacje, aby zapewnić jego przydatność.

Wybierając odpowiednie narzędzia do zarządzania zadaniami, adaptując zasady GTD do wybranej platformy i dostosowując przepływ pracy do swoich potrzeb, możesz stworzyć spersonalizowany system GTD, który pomoże ci osiągnąć większą produktywność, organizację i koncentrację.

9 wskazówek, które pomogą ci skutecznie wdrożyć metodologię GTD

Wdrożenie metodologii GTD wymaga poświęcenia i wytrwałości. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci z powodzeniem przyjąć GTD i czerpać z niej korzyści:

Buduj nawyki, które zostaną z tobą na dłużej

 1. Wyrób sobie nawyk notowania zadań i pomysłów, jak tylko one się pojawiają – nie polegaj na pamięci.

 2. Poświęcaj czas na analizę i organizowanie zadań. Konsekwentne przeglądanie i aktualizowanie systemu sprawia, że pozostaje on aktualny i skuteczny.
 3. Stwórz codzienny lub cotygodniowy rytuał przeglądów, który pomoże ocenić postępy, dostosować priorytety i zaplanować nadchodzące zadania. Regularna refleksja pomaga utrzymać koncentrację i zgodność z celami.

Ustalaj realistyczne oczekiwania i cele

 1. Bądź cierpliwy podczas wdrażania GTD, ponieważ wyrobienie nowych nawyków i dostosowanie się do nowego systemu wymaga czasu. Wyzwania i niepowodzenia mogą się zdarzać, ważne, abyś pozostał zaangażowany w ten proces.
 2. Wyznaczaj sobie osiągalne cele, skupiając się na stopniowym postępie, a nie na natychmiastowej perfekcji. Rozbij większe cele na mniejsze, możliwe do wykonania zadania, aby utrzymać tempo i motywację.
 3. Zaakceptuj fakt, że twój system GTD będzie z czasem ewoluował – bądź przygotowany na to, by dostosować swój system pracy do zmieniających się okoliczności.

Bądź przygotowany na wyzwania organizacyjne

 1. Jeśli czujesz się przytłoczony ilością zadań, poświęć trochę czasu na ponowną ocenę swoich priorytetów i skup się najpierw na najważniejszych rzeczach. Deleguj lub przełóż na później zadania, które nie są niezbędne lub nie są zgodne z twoimi celami.
 2. Unikaj pokusy nadmiernego komplikowania swojego systemu GTD poprzez wprowadzenie dużej liczby kategorii bądź tagów. Dąż do osiągnięcia równowagi między strukturą a prostotą, która odpowiada twojemu stylowi pracy.
 3. Jeśli zmagasz się z utrzymaniem spójności w swoich praktykach GTD, skorzystaj z pomocy przyjaciela, kolegi lub partnera. Dzielenie się swoimi postępami i wyzwaniami z kimś innym może dostarczyć motywacji i zachęty do utrzymania zaangażowania w metodologię GTD.

Wyrabiając sobie stałe nawyki i stawiając realistyczne oczekiwania możesz z powodzeniem wdrożyć system GTD i doświadczyć jego transformującego wpływu na twoją produktywność, zarządzanie czasem i koncentrację.

Chcesz otrzymać podsumowanie artykułów?

Jeden list z najlepszymi materiałami miesięcznie. Subskrybuj, aby niczego nie przegapić.
Dziękujemy za subskrypcję!