4 wskazówki, które pomogą ci lepiej zarządzać finansami osobistymi | Szkoła biznesu Laba
should_authorize_via_email
email.input_code tel.input_code
email.code_actual_for tel.code_actual_for
apply_exit_text
session_ended
to_homepage
Blog

Wyszukiwarka

Spis treści:

4 wskazówki, które pomogą ci lepiej zarządzać finansami osobistymi

Kilka rad, dzięki którym osiągnięcie własnych celów finansowych stanie się łatwiejsze.

cover-financial-tips-63e2eddd6c313953565941-min-645e24461df77531104347.jpg

Badania pokazują, że tylko bardzo niewielki procent ludzi trzyma się swoich postanowień noworocznych – problem tkwi w dużej liczbie założeń i często zbyt ambitnych celach. Dodatkowo, w dzisiejszych czasach tematy finansowe same w sobie są wyzwaniem – rosnąca inflacja i stopy procentowe, widmo recesji, a do tego zwiększające się opłaty bankowe sprawiają, że nasz kapitał finansowy się kurczy. 

Bez względu na to, co przyniesie następne 11 miesięcy, istnieje kilka prostych kroków, które można podjąć już w tym momencie, aby przygotować się na niepewne czasy. Czerpiąc wiedzę z artykułów z „Fast Company”, „WSJ” i „Forbesa”, podpowiadamy, jak lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Czasem odwołujemy się do sztuki rezygnacji, przeniesienia swoich finansów w bardziej korzystne miejsce lub inwestowania w edukację związaną z prostymi trikami, które pomogą odzyskać kontrolę nad portfelem. 

#1. Szczegółowo rozpisz i zaplanuj swoje oszczędności

Może się wydawać, że trzymanie gotówki na rachunku oszczędnościowym lub lokacie jest obecnie tylko nieznacznie lepsze niż w skarpecie, bo oprocentowanie jest niskie. Nie ma więc co liczyć na zbicie fortuny, ale jest za to duża szansa na to, że odpowiednie ulokowanie pieniędzy uchroni cię przed inflacją. 

Jak można zwiększyć wkład w oszczędności? Przeanalizuj oferty banków dotyczące rachunków oszczędnościowych i lokat. W przypadku kont oszczędnościowych kapitalizacja odsetek następuje co miesiąc, dzięki temu umieszczone na koncie pieniądze przynoszą zysk. Rozważ przeniesienie środków do innego banku, który oferuje korzystniejsze warunki. Zwróć uwagę na:

  • wysokość i rodzaj oprocentowania; 
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek;
  • wymogi konta i dodatkowe opłaty; 
  • możliwość zakładania lokaty online;
  • możliwość zerwania lokaty.

Opłaty za prowadzenie zwykłych rachunków również wzrosły. Może najwyższy czas zmienić bank? Instytucje bankowe starają się przyciągnąć nowych klientów właśnie za sprawą korzystnych warunków na start. 

#2. Trzymaj się budżetu na każdy miesiąc

To może oznaczać rozpisanie wydatków w Excelu lub przygotowanie na każdy miesiąc kopert z pieniędzmi, podpisanymi odpowiednio np. kawa na mieście, taksówka, jedzenie na wynos, itp. Pusta koperta oznacza, że zamiast restauracji czeka cię domowe jedzenie do końca miesiąca. Trzymaj rękę na pulsie, prześwietlając wydatki na karcie kredytowej. Upewnij się, że masz na koncie odpowiednią sumę pieniędzy, aby zapłacić rachunki na czas i unikać wpadania w pułapkę zadłużenia.

Warto tu rozróżnić, czym są wydatki stałe, czyli opłaty za mieszkanie czy bilet miesięczny lub paliwo, i jednorazowe jak np. ubezpieczenie na życie, ściągane z konta raz w roku. Dodatkowo należy określić planowane wpływy, takie jak pensja czy wynagrodzenia za dodatkowe zlecenia lub zwrot podatku. Pozwoli to na jasne określenie, ile można z tego zaoszczędzić, zainwestować i wydać.

Spisanie wydatków to również dobry sposób na to, by spojrzeć na codzienne decyzje zakupowe w bardziej świadomy sposób. Może się okazać, że płacisz za subskrypcję magazynu, ale go nie czytasz. O wiele łatwiej jest zapomnieć o powtarzających się opłatach, które same są ściągane z konta. Bardzo ważne jest też podzielenie swoich wydatków na niezbędne i nieistotne. Jeśli chcesz wydać pieniądze na wysokiej jakości przedmiot, konieczne będzie systematyczne zaplanowanie tego wydatku. Warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę potrzebuje się danej rzeczy, a jeśli tak, to należy odkładać określoną pulę pieniędzy, aby spełnić to marzenie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że dokonujesz świadomego zakupu, bez wpływu na ogólną płynność finansową czy zdolność kredytową.

#3. Inwestuj w wiedzę na temat finansów

Zwiększaj swoją świadomość finansową, szukaj nowych sposobów na oszczędzanie i inwestowanie, zwłaszcza to mądre inwestowanie. Możesz zacząć od książek i podcastów, a następnie zainteresować się kursem z dziedziny finansów. 

#1. Finansowy ninja Michała Szafrańskiego

Autor tej książki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych blogerów, zajmujących się finansami. Każdy z rozdziałów książki poszerza twoją wiedzą na temat domowego budżetu. Nauczysz się, jak obliczać koszty kredytu, ile oszczędzać co miesiąc, aby zabezpieczyć się na emeryturę, i jak stworzyć poduszkę bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasach kryzysów. To nie jest pozycja, która w magiczny sposób sprawi, że zostaniesz milionerem, ale z pewnością pozwoli mądrze i zdrowo myśleć o pieniądzach.

Polecamy przeczytać:

blog-small-preview-money-history-62f198d567987616404654-min-645e247acb963685628180.jpg

Krótka historia pieniądza: od muszelek do kryptowalut

Czytaj

#2. Sekrety amerykańskich milionerów Williama D. Danko i Thomasa J. Stanleya

Autorzy książki spędzili kilka lat, analizując zachowania amerykańskich milionerów, które zaprowadziły ich najpierw do niezależności finansowej, a następnie do zgromadzenia fortuny. Kluczem do sukcesu okazuje się gospodarność, samodyscyplina i rutyna. Najbogatsza śmietanka Ameryki jest przedsiębiorcza, odpowiedzialna i bardzo oszczędna. Wbrew pozorom oznaką bogactwa nie są wysokie zarobki, a umiejętność gromadzenia funduszy. 

#3. Niewzruszony Tonny’ego Robbinsa

To poradnik napisany przez eksperta od zachowań ludzkich, przedsiębiorcę, ale przede wszystkim inwestora. Książka uczy, jak myśleć i działać, zachowując spokój w szybko zmieniających się warunkach finansowych. To podstawa dla każdego, kto chce poznać praktyczne zasady i prawa, którymi kierują się najlepsi inwestorzy na świecie po to, aby świadomie budować swoje własne bezpieczeństwo finansowe i dobrobyt. 

#4. Podcast Doroty Sierakowskiej o trzech filarach dbania o swoje finanse

Finansistka, inwestorka, przedsiębiorczyni, która założyła społeczność Girls Money Club opowiada o tym, jak stworzyć kilka źródeł przychodów i jak umiejętnie zarządzać swoimi pieniędzmi oraz jak je mądrze inwestować. 

#4. Zainteresuj się sztuką inwestowania

Każdy dodatkowy dochód to możliwość inwestowania i pomnażania wpływów. Warto wyrobić w sobie nawyk obracania pieniędzmi w celu uzyskania wyższego zwrotu. W pierwszej kolejności określ swoje możliwości inwestycyjne, wybierz aktywa i odpowiednio ulokuj inwestycje. 

Pamiętaj, że jeśli chcesz wejść w świat inwestowania, to wiedza ekspercka nie gwarantuje sukcesów. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, zawsze przecież istnieje możliwość, że możesz stracić wszystkie zainwestowane pieniądze. Każdy z nas ma inną tolerancję ryzyka, inne cele osobiste i finansowe, które też zmieniają się w czasie. To wszystko powinno stanowić kompas, który pomoże ci podejmować decyzje.

Polecamy przeczytać:

blog-small-preview-nft-625546ef2d807879056912-min-645e249d67f28344263825.jpg

Czym jest NFT i dlaczego staje się tak popularne?

Czytaj

Żadne akcje nie są zawsze „pewne”, więc nie kieruj się tylko wskazówkami od znajomych czy celebrytów, którzy przekonują do tzw. mądrych planów inwestycyjnych. Może akurat to rozwiązanie nie jest korzystne dla ciebie w danej sytuacji. Poświęć czas na analizę branży i firmy, w którą chcesz zainwestować, zaangażuj się w strategię inwestycyjną, regularnie monitoruj swój portfel inwestycyjny. Powoli zwiększaj inwestycje w dobrze działające aktywa i poprawiaj ogólną jakość portfela inwestycyjnego. Chodzą ci po głowie nieruchomości nad oceanem, NFT, kryptowaluta? To właśnie na nich wiele osób dorobiło się fortuny. Jednak warto zawsze mieć z tyłu głowy, że choć w tym momencie jakiś jeden typ aktywów jest na fali, to wcale nie oznacza, że zawsze będzie.

Chcesz otrzymać podsumowanie artykułów?

Jeden list z najlepszymi materiałami miesięcznie. Subskrybuj, aby niczego nie przegapić.
Dziękujemy za subskrypcję!