Jak zostać project managerem w IT? | Szkoła biznesu Laba
should_authorize_via_email
email.input_code tel.input_code
email.code_actual_for tel.code_actual_for
apply_exit_text
session_ended
to_homepage
Blog

Wyszukiwarka

Spis treści:

Jak zostać project managerem w IT?

Mariusz Augustyniak, IT Senior Project Manager DXC Technology opowiada o swojej pracy oraz o tym, jakich kompetencji poszukuje u kandydatów do swojego zespołu.

blog-cover-pm-w-it-638fc38b2bd33432215123-min-646f402657588711067442-min-64e326bfe5b04227194903.jpg

Gartner prognozuje, że globalne wydatki na usługi w branży IT w tym roku sięgną blisko 4,5 mld dolarów. To wzrost o ponad 5% w porównaniu do roku 2021. A powołując się na dane z portalu No Fluff Jobs, ten wzrost widoczny jest w liczbie ofert w tej branży oraz wysokości zarobków. I nie chodzi tu tylko o programistów. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, takich jak project i product managerów. W pierwszym kwartale widełki dla project managerów wynosiły między 14,1-20 tys. zł netto na B2B i 11,3-17,1 tys. zł brutto na umowę o pracę. To dobry moment, aby zmienić branżę i wejść do IT. O tym, jak zostać project managerem w IT, rozmawiamy z Mariuszem Augustyniakiem. 

Na czym polega praca kierownika projektów IT? 

Jako manager projektów jestem odpowiedzialny za dostarczanie rozwiązań IT zamówionych przez klientów. Zazwyczaj są to rozwiązania dedykowane, których wdrożenie zajmuje nawet ponad rok. W tym czasie potwierdza się wymagania z klientem, wyznacza kierunki dla zespołu i dba, aby wszystkie zadania były realizowane w określonym czasie. To głównie koordynacja prac oraz komunikacja z interesariuszami.

Jakie są główne zadania kierownika projektów IT? Z kim Pan na co dzień współpracuje? 

To zapewnienie wdrożenia rozwiązań IT o odpowiedniej funkcjonalności i jakości, w uzgodnionym wcześniej terminie oraz określonym budżecie. Podczas projektu współpracuję ze swoim zespołem architektów IT, analityków, developerów, testerów i specjalistów od różnych systemów SME, a także z zespołem klienta. 

Jakie są wyzwania w tej roli? 

Znakiem czasu, również pracując na projektach, jest zawrotne tempo. Oznacza to coraz więcej zadań, a coraz mniej czasu. Kierownik projektu jest „twarzą” całego przedsięwzięcia, a także reprezentantem firmy, która dostarcza projekt, więc często bierze na siebie zadanie tłumaczenia klientom opóźnień w dostawach czy innych sytuacji, wynikłych podczas wdrożeń. Często też jest tak, że pracujemy, mając dostęp do ograniczonych zasobów. Zdarzają się więc sytuacje, zagrażające powodzeniu projektu. Kierownik musi wtedy odpowiednio zareagować.  

Jak zostać kierownikiem projektu IT oraz jakie kluczowe kompetencje musi posiadać specjalista na tym stanowisku? 

Jest wiele dróg do rozpoczęcia pracy na tym stanowisku. Obecnie wiele firm poszukuje osób na stanowisko junior PM, oferując szkolenia i pierwsze doświadczenia na projektach, pracując właśnie bezpośrednio z kierownikiem projektów. To dobry start. 

Kierownik projektu IT powinien mieć „w jednym palcu” cały warsztat związany z zarządzaniem projektami (przechodząc przez wszystkie etapy: planowanie, inicjacja, nadzorowanie, zamykanie, a także te kluczowe obszary, czyli: zakres, harmonogram i budżet). Do tego dochodzą jeszcze umiejętności pewnego zarządzania zespołem.

Jak więc powinno wyglądać idealne CV takiego kandydata? Czy różni się ono w przypadku starania się o pozycję na wyższym stanowisku? 

CV uzależnione jest od profilu kandydata i projektów, o jakie się ubiega. Możemy odróżnić CV początkującego junior PM, z powiedzmy rocznym doświadczeniem od CV senior PM z dziesięcioletnim doświadczeniem, bo czego innego oczekuje się od roli seniorskiej w porównaniu z juniorską.

Kandydat na junior PM powinien mieć doświadczenie przy asystowaniu w jakimś większym projekcie oraz w prowadzeniu np. podprojektu lub jakiegoś niewielkiego projektu IT. Dodatkowo, mile widziane jest wykształcenie z obszaru IT i/lub zarządzania, a przynajmniej kurs z zarządzania projektami oraz jeden certyfikat np. AGILE PSMI – Professional Scrum Master. W tym CV kandydat powinien rzetelnie przedstawić swoje doświadczenie w zarządzaniu konkretnym projektem: wymienić pracodawcę, klienta (o ile można udostępnić taką informację), swój największy wkład w powodzenie projektu. Ponadto warto wymienić wykształcenie kierunkowe i kursy związane z zarządzaniem projektami.

Polecamy przeczytać:

nasa-project-management-small-preview-60402fb9159c0002107243-min-64490b26bc998866859764.jpg

24 zasady zarządzania projektami od ekipy NASA

Czytaj

Natomiast kandydat na senior PM-a powinien do CV załączyć portfolio swoich projektów, przedstawiając każdorazowo swoją rolę, zakres obowiązków, wkład w osiągnięcie rezultatu. Dodatkowo warto zamieścić krótki opis projektu, z czasem jego trwania, wielkością zespołu oraz budżetem (jeśli można udostępnić taką informację).

Czy ma Pan jakieś rady dla osób, które przygotowują się do rozmowy kwalifikacyjnej lub zastanawiają się co dalej zrobić ze swoją karierą?

Na stanowisko junior PM-a wystarczy, że podczas rozmowy opowie się o jednym lub dwóch projektach w taki sposób, aby przekonać pracodawcę, że faktycznie ma się pojęcie o zarządzaniu. To także pokazanie chęci dalszego rozwoju w tym kierunku. Warto wykazać się entuzjazmem, a także otwartością. 

Najlepszym przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej jest doświadczenie oraz znajomość obszaru i terminologii w zarządzaniu projektami. Warto wymienić kursy, w których brało się udział oraz zdobyte certyfikaty. Można powiedzieć, że rok czy dwa rzetelnej pracy to okres przygotowania się junior PM-a do rozmowy kwalifikacyjnej do wymarzonej firmy czy upragnionego projektu. 

Polecamy przeczytać:

preview-9-najczestszych-pytan-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-647fce479f5a9204997333.jpg

9 najczęstszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Czytaj

Natomiast w przypadku senior PM-ów, którzy z powodzeniem samodzielnie prowadzili od kilku do kilkudziesięciu dużych i złożonych projektów warto zastanowić się, co dalej chcą oni robić. W jaki sposób chcą skapitalizować swoje doświadczenie? Jedną z dróg jest pozostanie na tym samym stanowisku i zdobywanie nowych umiejętności poprzez wchodzenie co dwa lub trzy lata w różne obszary (tzw. awans horyzontalny), np. prowadzenie projektów chmurowych w bankowości czy administracji publicznej. 

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby awansować na dyrektora działu w firmie np. odpowiadającego za wszystkie projekty lub projekty w danej branży lub u konkretnego klienta. Stanowiska takie jak Delivery Director, Account Delivery Lead, Business Unit Manager / Director to poziom mid senior. Jedną ze ścieżek rozwoju jest też zarządzanie działem kierowników projektów lub biurem wsparcia projektów (PMO). Bardziej przedsiębiorczy senior managerzy lub kierownicy projektów mogą założyć własną działalność gospodarczą i pracować jako freelancerzy, zdobywając zlecenia dla siebie lub nawet założyć własną firmę i zdobywać projekty i realizować je za pomocą pracowników lub współpracowników oraz podwykonawców. 

Jakich umiejętności poszukują obecnie firmy u kandydatów na project managerów?

Podstawowe cechy w tej roli wbrew pozorom nie zmieniły się od lat. Project manager to osoba dobrze analizująca sytuację, podejmująca trafne decyzje. Zwraca się także uwagę na umiejętności komunikacyjne. Koordynacja pracy oraz odpowiednie komunikowanie się z zespołem i poza nim to przecież główne zadanie PM-a. Każdy project manager bez względu na szczebel w organizacji powinien być dobrze zorganizowany, bo właśnie tego oczekują od nas interesariusze: ogarnięcia chaosu, wytyczenia kierunku oraz priorytetyzacji zadań.

Jeśli natomiast mówimy o metodykach i certyfikatach to coraz więcej projektów realizowanych jest w AGILE, więc podstawą są umiejętności Scrum, najbardziej rozpowszechnionym frameworku AGILE w IT. Zdobycie certyfikatu PSMI – Professional Scrum Master powinno być priorytetem każdego kandydata, który myśli poważnie o tej ścieżce rozwoju. Dla bardziej doświadczonych kolejnym etapem jest certyfikat PMP – Project Management Professional, wydawany przez PMI – Project Management Institute. To z pewnością da kandydatom przewagę na rynku.

Polecamy przeczytać:

blog-small-preview-pmi-certification-6356ff74aedfd131658779.png

Czym jest certyfikacja PMI i jak ją zdobyć?

Czytaj

Dodatkowo, wraz z rozwojem i popularnością projektów chmurowych, coraz większe zapotrzebowanie jest na PM-ów, którzy mają doświadczenie w migracjach do Cloud. Ze względu na coraz więcej projektów z obszaru automatyzacji, sztucznej inteligencji czy analityki, poszukiwani są PM-owie ze znajomością zagadnień i metodyk RPA, AI, Analytics i Big Data.

Mam też jedną, ostatnią już radę dla junior i senior PM-ów: postawcie na wysoki poziom języka angielskiego i niemieckiego, ponieważ wtedy otworzą się wam większe możliwości, to znaczy praca bezpośrednio z klientami zagranicznymi po wyższych stawkach. Wypłynięcie na rynek międzynarodowy to też w pewnym stopniu zmniejszenie zależności od rynku krajowego, co może mieć znaczenie w czasach recesji. Project manager w IT z doświadczeniem międzynarodowym i uznanymi certyfikatami, takimi jak PMP jest konkurencyjnym kandydatem, biorąc pod uwagę wysokie kwalifikacje, a także niższe stawki obowiązujące w regionie niemieckojęzycznym: w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, a także w regionie anglojęzycznym, obejmującym Wielką Brytanię, Irlandię, USA czy Australię.

Chcesz otrzymać podsumowanie artykułów?

Jeden list z najlepszymi materiałami miesięcznie. Subskrybuj, aby niczego nie przegapić.
Dziękujemy za subskrypcję!