10 seriali o biznesie, które warto obejrzeć | Szkoła biznesu Laba
should_authorize_via_email
email.input_code tel.input_code
email.code_actual_for tel.code_actual_for
apply_exit_text
session_ended
to_homepage
Blog

Wyszukiwarka

Spis treści:

10 seriali o biznesie, które warto obejrzeć

Prohibicja, historia kultowego motocyklu Harley-Davidson i inne wielkie imperia.

10-seriali-cover-608f0325941ac397341900-min-64b1080f32a31373547074.jpg

Co wspólnego mają ze sobą gangsterzy i gracze z wielkiego biznesu? Jak przestępca staje się najlepszym prawnikiem Nowego Jorku? Poznaj naszą selekcję najlepszych seriali o biznesie i przedsiębiorcach, które cię zaskoczą.

#1. Halt and Catch Fire

IMDb: 8,4

Wielu z nas jeszcze pamięta ogromne monitory kineskopowe dla pierwszych komputerów lub dyskietki, które leżały poskładane (bądź nie) na biurkach rodziców. Serial Halt and Catch Fire opowiada historię powstania branży IT – od prezentacji pierwszego komputera osobistego przez IBM aż po teraźniejszość.

W serialu schowano wiele easter eggów – weźmy chociażby jego nazwę. „Halt and catch fire” to komenda informatyczna, która włącza tryb wyścigowy, zmuszając wszystkie programy do walki o pierwszeństwo. Po jej uruchomieniu nie da się już odzyskać kontroli nad komputerem.

Głównym bohaterem jest były pracownik firmy IBM, który razem z dwoma kolegami – inżynierem i informatykiem – chcą wyprzedzić swojego byłego pracodawcę i zapanować na rynku komputerów osobistych. Czy to się uda?
 

#2. StartUp

IMDb: 8,0

Chciwość i żądza pieniędzy zniszczyły już wiele biznesów i marzeń o równym oraz szczęśliwym społeczeństwie. Główni bohaterowie tego serialu również biorą udział w walce ideałów z interesami kręgów przestępczych.

Wszystko zaczyna się od pomysłu komputerowego geniusza – Izzy. Ona marzy o tym, by stworzyć cyfrową walutę, która na zawsze zmieni świat finansów. Sam pomysł to jednak nie wszystko – trzeba go jeszcze wdrożyć. Izzy zaprasza do współpracy Nicka – specjalistę od finansów, który zrobi wszystko, aby nie być podobnym do swojego ojca – zatwardziałego biznesmena bankowego. Do ekipy dołącza także lider lokalnego gangu – Ron, który chce wyrwać się z błędnego koła i zmienić świat na lepsze.

Temu, jak fajny pomysł nagle zmienia kierunek i wzbudza zainteresowanie agentów FBI, przyglądamy się przez kilka sezonów.

#3. Peaky Blinders

IMDb: 8,8

Jeden z najbardziej stylowych seriali w naszej selekcji. Oparty na prawdziwych wydarzeniach serial opowiada o życiu powojennego brytyjskiego Birmingham i redystrybucji mienia w świecie przestępczości.

Głównym bohaterem jest Thomas Shelby – weteran, który po powrocie do domu znajduje swoje miejsce na szczycie przestępczego świata i staje na czele gangu Peaky Blinders. Shelby robi wszystko, co w jego mocy, aby jego nielegalny biznes – podziemne zakłady bukmacherskie – nie przykuwały do siebie uwagi policji. Przyjście nowego inspektora zmienia sytuację, napięcie rośnie wraz z ceną, jaką trzeba będzie zapłacić za swoje błędy.

Serial Peaky Blinders uczy sztuki negocjacji i bycia elastycznym, przy jednoczesnym zachowaniu twarzy i pozostaniu wiernym własnym interesom.

#4. Pan Selfridge / Mr. Selfridge

IMDb: 7,7

Historia o amerykańskim przedsiębiorcy, który zdecydował przeprowadzić się do Londynu i zmienić utarte sposoby na prowadzenie biznesu odzieżowego.

Selfridge otwiera pierwsze nowoczesne centrum handlowe i realizuje rewolucyjne dla Wielkiej Brytanii początku XX wieku pomysły, z których wielu sprzedawców korzysta do dziś. Świąteczne wyprzedaże, karty podarunkowe i kupony, rabaty i promocje, ekspozycja towarów i dekoracje tematyczne. Selfridge raz i na zawsze zmienia wycieczkę na zakupy w prawdziwe widowisko.
 

#5. Sukcesja / Succession

IMDb: 8,6

Potentat medialny Logan Roy doznaje wylewu i na jakiś czas zostawia pracę. Jego dzieci zaczynają walczyć o swój spadek i dzielić skórę na niedźwiedziu. Po częściowym wyzdrowieniu Roy chce wrócić na swoje miejsce, ale każdy widzi, że choroba wpłynęła również na sprawność jego umysłu. Każdy, oprócz samego Roya. Spadkobiercy tworzą koalicje i desperacko walczą między sobą o prawo do zostania głową imperium.

Serial uczy przyjmowania długoterminowych strategii, myślenia w dłuższej perspektywie i trzeźwego oceniania swoich możliwości.
 

#6. Harley and the Davidsons

IMDb: 8,2

Kolejny serial dla wielbicieli paradokumentów – o kultowym motocyklu Harley-Davidson i kulisach jego powstania. Historia o tym, jak rower z silnikiem, montowany w garażu na kolanie, został marzeniem wielu osób na całym świecie. Emocje na drodze, narodziny sportów motorowych, klimat kultury motocyklowej – i to wszystko w Ameryce początku XX wieku.

Serial spodoba się każdemu, kogo interesuje rozwój własnego biznesu – od pomysłu aż po prężnie działającą firmę, odnoszącą sukcesy.

#7. W garniturach / Suits

IMDb: 8,5

Jeśli 8 sezonów House M.D. nauczyło nas natychmiast identyfikować toczeń rumieniowaty, serial Suits pokaże pracę prawników od podszewki i nauczy odróżniać odwołanie od zażalenia, a patent – od znaku towarowego.

Głównym bohaterem jest Mike, który przypadkiem został zatrudniony jako młodszy asystent w renomowanej firmie prawniczej, uciekając od policji z walizką pełną marihuany. Mike jest wyjątkowo dobry w negocjacjach, budowaniu relacji z partnerami, współpracownikami i przypadkowymi ludźmi oraz skrupulatnym docieraniu do sedna rzeczy, kiedy inni się poddają.

Serial otrzyma dodatkowy punkt od wszystkich, którzy interesują się brytyjską rodziną królewską: Meghan Markle odegrała tu jedną z głównych ról, zanim została żoną księcia Harry'ego.

#8. Tabu / Taboo

IMDb: 8,4

Życie Jamesa Delaney'a dramatycznie się zmienia, gdy odziedzicza po śmierci ojca ziemię u wybrzeży Ameryki Północnej. James musiał wrócić z długiej podróży przez Afrykę do Londynu spowitego mgłą i intrygą. Mimo jednoznaczności testamentu dookoła kawałka ziemi zaczyna toczyć się poważna walka między Koroną Brytyjską, Kompanią Wschodnioindyjską i byłą żoną ojca Jamesa.

Delaney radzi sobie z sytuacją, uciekając się do wyrafinowanych manipulacji i subtelnej gry na słabościach przeciwników. Serial uczy manewrowania w trudnych sytuacjach i obrony swojej pozycji szczególnie w starciu z niebezpiecznymi partnerami.

#9. Zakazane Imperium / Boardwalk Empire

IMDb: 8,4

Serial jest poświęcony historii handlarzy alkoholem w okresie prohibicji w Ameryce początku XX wieku – kiedy w kraju zakazano spożywania alkoholu, przestępcy poczuli się jak królowie.

Główny bohater o ksywie Nucky – skarbnik Atlantic City – postanawia skorzystać ze sprzyjających okoliczności i zarobić fortunę na nielegalnym handlu alkoholem. Na ten błyskotliwy pomysł wpada również przywódca grupy gangsterskiej z Chicago.

Na którego z bohaterów czeka najwyższa nagroda, a na którego - więzienie?Dowiedzcie się sami.

#10. Budowniczowie Ameryki / The Men Who Built America

IMDb: 8,6

Dokumentalny serial o czasach, w których w Ameryce rodziły się największe światowe korporacje: imperia stali, maszyn, złota i pieniędzy. W centrum fabuły są najwięksi przedsiębiorcy i finansiści tych czasów – Cornelius Vanderbilt, John Rockefeller, Henry Ford i wielu innych.

Chcesz otrzymać podsumowanie artykułów?

Jeden list z najlepszymi materiałami miesięcznie. Subskrybuj, aby niczego nie przegapić.
Dziękujemy za subskrypcję!